Cyklo-prodej.cz

Jak správně vybrat snowboardové vybavení!

Výběr dětského kompletu (do cca 14 let)

Se snowboardingem u dětí začínáme o něco později než u lyžování. Jako optimální se pro snowboardové začátky zdá být věk od 5 do 7 let (záleží samozřejmě na stupni biologického vývoje).

Velikost snowboardu by měla být zhruba po bradu dítěte. Je zde možná relativně velká variabilita, avšak snowboard by neměl nikdy být delší, než je aktuální tělesná výška dítěte a naopak příliš krátký snowboard nebude poskytovat dítěti dostatečnou oporu jak v předozadním, tak i bočním směru.

Pro vůbec první seznámení se snowboardem doporučujeme snowboardový komplet zapůjčit v půjčovně. Někdy se totiž stává, že po prvních pokusech počáteční nadšení dítěte pro věc na čas zmizí a my bychom pak měli zakoupený snowboardový komplet doma ve sklepě či garáži a jen by zabíral místo. Lepší variantou je tedy vyzkoušet na zapůjčeném kompletu opravdový zájem dítěte o tento sport a teprve poté snowboard zakoupit.

Při koupi dětského kompletu máme výběr velmi zjednodušen v důsledku výroby jednoho univerzálního typu dětského snowboardu, vázání a bot. Stačí si vybrat pouze design a barvu, protože jinak nejsou mezi dětskými komplety příliš velké rozdíly ani v materiálech, ani v nabízených typech.

Avšak koupě dětského kompletu s sebou nese několik odlišností od běžného kompletu pro dospělého jezdce. Tyto odlišnosti vyplývají zejména z růstu dítěte (rychlé změny velikosti nohy a celkové tělesné výšky). Aby nám snowboardový komplet vydržel alespoň dvě či tři sezóny musíme již při nákupu volit délku snowboardu o něco větší - zhruba po kořen nosu (nikdy ne delší – byl by pro naše dítě moc velký a těžký a zbytečně bychom ho od tohoto krásného sportu odradili). Dětské snowboardy jsou vyráběny v délkách od 110 cm zhruba do 140 cm .

Při výběru bot pak postupujeme stejně jako u dospělého jedince. Zkoušíme boty s tenkou ponožkou a palec by se měl dotýkat přední stěny, avšak neměl by být v žádném případě ohnutý a při zavázaných botách by pata neměla v botě jezdit. Při takto vyzkoušených botách pak zvolíme boty o jedno číslo větší a během první sezóny pak využijeme silnějších ponožek k doladění velikosti. Někdy se také doporučuje využít nějakého měkkého materiálu k vycpání špičky snowboardové boty.

Všechna tato doporučení využíváme zhruba do 14. až 15. roku dítěte. Poté již nakupujeme snowboardové vybavení stejně jako u dospělého člověka. Tedy s ohledem na jeho zaměření, tělesnou výšku a způsob jízdy.

Výběr snowboardu pro dospělého člověka (od cca 14 let)

Výběr snowboardu není zcela jednoduchou záležitostí. Je třeba vybírat nejen podle délky a designu, ale je třeba dát pozor také na šířku snowboardu a jeho typ.

Obecné doporučení týkající se délky snowboardu říká, že jeho délka by měla být po bradu jezdce. Pro Freestyle se hodí o něco kratší snowboardy, pro řezané oblouky a jízdu v hlubokém sněhu pak zase naopak snowboardy o něco delší a širší. Šířka snowboardu je v mnohých případech ještě důležitější nežli jeho délka.

Pokud máme velikost nohy 42 a větší, je třeba vždy uvažovat o rozšířené verzi snowboardu, která se u většiny firem označuje jako tzv. Wide verze. Na snowboardu to poznáme tak, že hned za označením délky snowboardu následuje zkratka tohoto slova – w (např. 163w). Při výběru typu snowboardu je třeba si hned na počátku položit několik následujících otázek:

Jste začátečník nebo budete stát na snowboardu vůbec poprvé?

Nejlepší bude si půjčit Freestylový či Freeridový snowboard (velikost zhruba po bradu) spolu s měkkým vázáním a botami buď v půjčovně, nebo od známých či kamarádů. Vyzkoušíte jestli Vás snowboarding začne bavit a poté se rozhodnete, zda si pořídíte vlastní vybavení. Vázání si nechte nastavit do mírného V (+10º, -10º).

Baví Vás triky, skoky či zábradlí?

Freestylový snowboard je jedinou možností a jeho výška by měla být zhruba do úrovně ramen. Kratší snowboardy se lépe točí při tricích, avšak snižuje se předozadní rovnováha. Nastavení vázání tzv. na kačera (+15 º, -15 º).

Rádi jezdíte mimo sjezdovky v hlubokém sněhu?

Pro Vás je jednoznačnou volbou Freeridový snowboard, který bude zhruba stejně vysoký jako Vy. Mezi jednotlivými typy je lepší vybírat spíše širší snowboardy. Nastavení vázání (+25 º, +15 º).

Budete jezdit především řezané oblouky?

Pokud se chcete věnovat pouze carvování na sjezdovce, musíte si pořídit tvrdé úzké slalomové prkno zhruba na výšku Vaší postavy. Nastavit vázání s klíny na úhly zhruba (+45 º, +35 º). Pokud však chcete jezdit i jiným způsobem, je vhodné si pořídit spíše vyšší, tvrdý a dostatečně široký Freeride board a vázání nastavit na (+35 º, +25 º).

Jak vybrat snowboardové boty a snowboardové vázání

Především výběr bot je paradoxně asi to vůbec nejdůležitější. Boty zkoušíme tak, že se do nich zašněrujeme obdobně, jako bychom chtěli jít na svah. Palec by se měl dotýkat přední stěny, avšak neměl by být v žádném případě ohnutý.

Noha by měla být pevně obepnuta vnitřní botičkou, která se Vám bude zdát až příliš těsná. Toho se nemusíte obávat, protože během několika prvních dní se materiál použitý pro vnitřní botičku přizpůsobí tvaru Vaší nohy. V nazutých botách se pak volně pohybujte po obchodě, udělejte si pár dřepů, výskoků, abyste zjistili, zda se pata v botě nepohybuje. Pokud ano, zkuste boty ještě více dotáhnout a pokud to nepomůže, vyberte si botu o číslo menší a celý postup zopakujte.

Pokud se týká vázání, 95% všech snowboardistů využívá nejstaršího a doposud nepřekonaného ráčnového vázání. Zde si už vybíráme pouze dle velikosti vázání (do velikosti boty 41 používáme velikost S/M, nad 42 pak velikost M/L), jeho vybavení (kovové či plastové přezky, výška opěrky, atd.), barvy a designu.

Zbývajících 5% snowboardistů využívá buď některého typu step-in vázání, pro které je nutné zvolit speciální obuv nebo vázání typu FLOW, kde můžeme využít běžných snowboardových bot. Pro ty, kteří sedlají při svém dovádění na sjezdovkách alpine boardy jsou samozřejmostí tvrdá desková vázání s podložkami a speciální skeletové boty opět buď klasické, nebo se systémem step-in.

Popis jednotlivých typů snowboardového vázání a bot

Měkká vázání

U měkkých vázání rozlišujeme tři základní podtypy.

Nejdříve se budeme věnovat klasickému přezkovému měkkému vázání.

To je v současnosti nejvíce využívaným typem. Vázání je tvořeno spodní částí vyrobenou z kvalitního plastu či kovu, která má uprostřed kruhový otvor sloužící k nastavení úhlů. K ní je připevněna výklopná opěrka s patou sloužící k nastavení náklonu vázání a přezky spolu s ráčnami sloužící k uchycení boty.

Pro Freeride boardy většinou využíváme delší opěrky, která umožňuje lepší vedení v obloucích, zatímco pro Freestylové boardy je vhodnější nižší opěrka umožňující využití většího rozsahu pohybu během triků a skoků. Kvalitní vázání poznáme podle toho, že většina jeho součástí je vyrobena z kovu, kovová pata vázání je posuvná v předozadním směru, stejně tak je i nastavitelná zadní opěrka, která má z vnitřní strany polstrování a vázání je vybaveno kvalitními ráčnami (hlavní páka opět z kovu), které jsou dostatečně velké aby mohly být ovládány i v rukavicích.

Druhým specifickým typem je vázání typu Flow.

Jeho největší výhodou je rychlost a pohodlnost při zapínání a vypínání. Princip upnutí spočívá v tom, že si jednou na začátku nastavíme výšku nártu pomocí látkového dílu obepínající nárt nohy a poté již jen pákovým systémem v patním dílu upneme nohu do vázání.

Nevýhody tohoto vázání jsou především v nemožnosti úplného dotažení nohy a také požadavek zajištění úplné čistoty vázání i obuvi. Zejména proto, že není možné během jízdy upravovat sílu upnutí, je toto vázání využívané spíše u začínajících jezdců, dětí a žen.

Třetím typem je měkké Step-in vázání.

To je většinou tvořeno pouze spodní částí s upínacím systémem, který je opět tvořen příčnou hrazdičkou v botě spolu s odpovídajícím systémem úchytu ve vázání. V tomto směru je nutné poznamenat, že u tohoto podtypu vázání existuje velmi mnoho různých systémů a při výběru je nutné společně kupovat vázání spolu s botami.

Nejkvalitnější jsou kovová vázání, u nichž je největší předpoklad dostatečné trvanlivosti. Některé nášlapné typy jsou vyráběny zejména pro školy a půjčovny a umožňují i velmi rychlé nastavení úhlů. Ty je možné nastavit pouze pomocí uvolnění pojistky a otočení celého vázání do příslušné polohy. To je pro školní použití velmi vhodné, protože nemusíme neustále povolovat a přitahovat inserty a výrazně tak zkrátíme i čas potřebný k přenastavení vázání.

Tvrdá vázání

Snowboardová vázání lze klasifikovat podle dvou základních kritérií. Prvním je druh snowboardu pro který jsme se rozhodli. Je zřejmé, že při zakoupení alpine snowboardu musíme volit tzv. tvrdé vázání. To je tvořeno deskou, jež je přišroubována na podložky či přímo do snowboardu a dvěma kovovými obručemi, které obepínají speciální tvrdou skeletovou botu. Systém uchycení pracuje na principu páky umístěné v předním železném oblouku. Někdy je celý systém vázání doplněn navíc tzv. cantingovými klíny, které umožňují nastavení optimálního bočního úhlu skeletové boty.

Druhým kritériem je způsob uchycení boty. Zde rozlišujeme dva základní typy – klasické uchycení tak jak bylo popsáno výše, nebo nášlapné vázání (tzv. Step-in). To je většinou založeno na principu uchycení kovové hrazdy do systému vázání. To je samozřejmě mnohem rychlejší a pohodlnější. K nastoupení stačí umístit očištěnou botu přesně nad záklopný systém a poté mírným tlakem zacvakneme botu do vázání. Při vystupování pak použijeme buďto táhla procházejícího botou, nebo táhla na vázání, čímž uvolníme botu z uchycení a poté z něj vystoupíme. Mezi hlavní výhody Step-in vázání patří rychlost zapínání a vypínání a také větší stupeň pohodlí. Naopak nevýhodami jsou znečištění čerstvým sněhem a následné problematické zapínání a také menší přesnost přenosu sil. Proto jsou až doposud více využívány klasické typy vázání, které zabezpečují přesnější přenos sil z boty jezdce na snowboard.

Měkké boty

Vnější bota je ušita z kůže, syntetické kůže, gumy, nubucku a pevných textilií a všechny tyto materiály by měly být samozřejmě voděodolné. Gumová podrážka by měla být opatřena výrazným vzorkem, tak aby na sněhu neprokluzovala a aby nedocházelo k jejímu zanášení sněhem. Špička a patka podrážky je zvýšena a jejich vrchní část je upravena pevným materiálem, aby nedocházelo k jejich prodření a následnému zatékání vody.

Samozřejmostí je dostatečně vysoký a vypolstrovaný jazyk, který je ze stran spojen s botou, aby okolo něj nemohlo docházet k zatékání roztátého sněhu. Naprostá většina snowboardových měkkých bot je opatřena tkaničkami, které spolu s háčky a oky zabezpečují rychlé dostatečně pevné utažení boty. Samozřejmě se vyrábí i Step-in měkké boty, které mají navíc oproti běžným botám přezku na utažení nohy přes kotník. V podrážce pak mají zapuštěný kovový Step-in systém.

Vnitřní botička je většinou vyrobena z PU pěny a podle kvality a ceny navíc doplněna silikonovými či jinými doplňky, které zkvalitňují ochranu nohy. Vnitřní bota by měla být vždy vyndavací a měla by mít samostatný stahovací systém (tkaničky či suchý zip).

Tvrdé boty

Jejich použití je možné pouze s tvrdým deskovým vázáním umístěným na alpine boardu. V žádném případě bychom neměli využívat tvrdých bot na Freeridovém či Freestylovém snowboardu. Tyto tvrdé boty jsou velmi podobné klasickým lyžařským botám, ale liší se od nich tvrdostí, náklonem komínu a zkosením podrážky ve špičce a patě.

Kvalitní boty by měly mít nastavitelný sklon komínu, a to jak v předozadním směru, tak i v pohybu do stran. Step-in boty se od klasických liší pouze v jakémsi táhlu, kterým se jezdec vypíná z vázání. Step-in systém je možné také zakoupit zvlášť a na tvrdou botu namontovat dodatečně.

Jak vybrat helmu

Jezdíte na lyžích, na snowboardu nebo se na to chystáte?

Potom by pro vás měla být vaše ochrana prioritou a samozřejmostí. Stále ještě na sjezdovkách umírají lidé, kteří svou bezpečnost podcenili. Jedním z nezávažnějších úrazů jsou poranění hlavy, vyhněte se jim – noste helmu!

Jestliže helmu ještě nemáte a nevíte jak ji správně vybrat, poradíme vám jak na to.

Typy helmy

Nejdříve si rozmyslete, jaký typ helmy potřebujete.

Helmy se často dělí na lyžařské, snowboardové a integrální. Neplatí však, že na lyže je potřeba helma lyžařská a na snowboard snowboardová.

Takzvané lyžařské helmy mají vrchní skelet zasahující až na uši a obvykle jsou vybaveny závity pro připevnění chrániče brady. V helmě na snowboard pak máte uši kryté měkkým materiálem. Kryty uší bývají odepínací.

Obecně se dá říci, že lyžařské helmy jsou o něco bezpečnější, než snowbaordové a helmy na snowboard jsou pohodlnější. Integrální helmy mají chránič brady napevno spojený se skeletem. Jsou určeny pro nebezpečné adrenalinové sporty a nehodí se pro běžné jezdce.

Faktory, které ovlivňují výběr helmy:

1. Velikost helmy

Určit velikost helmy je nejjednodušší změřením obvodu hlavy (např. krejčovským metrem) Měření provádějte těsně nad ušima. Následně přiřaďte velikost – S, M, L...

2. Vnitřní polstrování

Slouží k zateplení helmy a částečné absorpci případných nárazů. Z hygienických důvodů bývá často vyjímatelné, pokud je uchyceno v helmě napevno, doporučuje se nosit speciální čepičku určenou do helem, která má ploché švy a netlačí.

Materiály ze kterých je polstrování - zateplení - vyrobeno by měly být antialergenní (tzv. antialergení microfiber) a prodyšné. Výhodou je možnost odepínání ochrany uší.

3. Větrací otvory

Otvory, které procházejí skrz helmu zajišťují cirkulaci vzduchu, a tím odvod tepla a vlhka (potu). Větrání je buď pevné nebo regulovatelné – odvětrávací otvory jsou uzavíratelné pomocí pevných vycpávek nebo páčky na helmě. Výhodu regulace oceníte zvlášť ve velkých mrazech. Platí, že čím je odvětrávací systém dokonalejší, tím je helma dražší.

4. Bezpečnost

Všechny helmy, které jsou u nás v prodeji, musí vyhovovat normě EN 1077.

5. Kompatibilnost s brýlemi

Helmu nakupujte nejlépe zároveň s brýlemi. Ne všechny brýle do helmy dobře padnou. Některé mají např. vrchní část více zakulacenou a mezi helmou a brýlemi tak vznikne prostor, na který vám může nepříjemně foukat. Při nákupu na internetu si ověřte, zda jsou brýle s helmou kompatibilní.

6. Vychytávky

Integrovaný audio systém – technologie umožňující zapojit váš audio přehrávač Audio Force Ear Pads – umožňuje zároveň zapojit váš audio přehrávač a mobliní telefon

HFS - Helmet Fit System – komfortní systém, který díky speciálně tvarované vnitřní výstelce helmy zcela obklopí hlavu

Recco System – systém, který napomáhá při hledání obětí v lavinách

Slovníček

  • ABS - skořepina – vysoce odolný tvrdý materiál, který zabezpečuje perfektní ochranu před poraněním hlavy
  • Audio Force Ear Pads - technologie umožňující zapojit váš audio přehrávač a zároveň mobilní telefon jako hands free
  • EPS – výstélka helmy z rozpínavého polystyrenu – tvrdá polystyrenová pěna
  • HFS - Helmet Fit System – komfortní systém, který díky speciálně tvarované vnitřní výstelce helmy zcela obklopí hlavu
  • IAS systém - umožňuje jednoduché nastavitelní vnitřní velikosti přilby dle potřeby
  • In-mold - technologie pevného spojení skořepiny a skeletu, polystyren je pod tlakem vstřikován do skořepiny. Zaručuje vyšší ochranu a nižší hmotnost helmy
  • Double in-mold - skořepina je použita i z vnitřní strany přilby
  • Recco System - ochranný lavinový systém, který napomáhá při hledání obětí v lavinách. Je založený na radarové technologii, bývá integrován do urč. typů helem
  • Větrací otvory - průduchy v přilbě, které zajišťují odvětrávání vlhka a tepla

Jak vybrat chránič páteře

V dnešní době už nejsou chrániče páteře zadaleka doménou pouze profesionálních sportovců. Se zvýšením kvality vybavení se snižuje bezpečnost na sjezdovkách i snowparcích a je třeba se lépe chránit. Poranění páteře patří k nejtěžším zraněním vůbec, mohou mít za následek ochrnutí, ve zvlášť tragických případech i umrtí. Bezpečnostní vybavení jako je helma nebo chránič páteře se proto již stává samozřejmostí.

Chrániče páteře jsou konstruovány tak, aby při nárazu do určité části zad (páteře) byla kinetická energie rozložena do co největší plochy, a tím se snížila pravděpodobnost poranění v místě střetu. Toto umožňují plastové prvky, které jsou připevněné na povrchu chrániče. Tvarují se podle páteře a povolují pohyb v potřebných směrech. Počet plastových prvků - panelů, plátů - udává velikost daného páteřáku.

Například třípanelové chrániče jsou vhodné pro ochranu spodní části zad a páteře, pěti až sedmipanelové chrání celá záda. Pláty jsou podloženy materiálem, který odvádí pot a zvyšuje komfort nošení. Ideální je vnitřní hygienická polstrovaná vložka, která je vyjímatelná - dá se jednoduše vyprat.

Existuje mnoho různých typů chráničů.

Samostatné, které se připevňují pomocí elastických popruhů (tzv. kšand a bederního pásu, zřídka jsou k dospozici popruhy, které prochází kolem třísel), chrániče integrované do bund, vest nebo trikotů, chrániče v batozích.

Jak vybírat páteřák

Měl by kopírovat tvar těla a musí co nejlépe sedět, aby nepřekážel v pohybu. Pokud se rozhodnete ke koupi přes internet, pečlivě vybírejte velikost vzhledem k výšce vaší postavy, popř. věku dítěte. Pro děti nekupujte chránič větší, jeho funkčnost by nebyla stoprocentní a navíc by mohl dítěti překážet v pohybu.

Sledujte také jestli chránič páteře splňuje jednotnou evropskou normu CE EN 1621.

Velikostní tabulky

Orientační tabulka délky snowboardu

  Allaround, freeride Freestyle
Výška jezdce v cm délka snowboardu v cm
muži  ženy  muži  ženy
195 160-165    155-160   
190 160-165  155-165  155-160  150-160
185 155-160  150-160  155-160  150-160
180 155-160  150-160  155-160  150-160
175 155-160  150-160  150-160  150-160
170 145-155  145-155  150-160  145-155
165 140-150  145-155  145-155  145-155
160 135-145  140-155  140-150  145-155
155 130-140  130-145  135-145  135-145
150 125-135  125-135  130-140 

130-14

Tabulka vhodné velikosti dětského snowboardu

Výška postavy Velikost snowboardu
120 110
130 120
140 130
150 140

Převodní tabulka snowboardových bot a vázání

Vázání/Velikost bot EU UK US
JR do 36 do 3 do 4
S/M do 41,5 do 7,5 do 8,5
M/L do 48 do 13 do 14

 

Chrániče páteře
Velikost S M L XL

 

Velikost JR S JR M JR L
Výška v cm 151 - 164 164 - 178 178 - 188 188 - 200   Věk 4 - 6 6 - 9 9 - 12
Délka trupu 38 - 41 41 – 44,5 44,5 -47 47 – 50   Výška v cm 128 140 152
            Délka trupu 30 - 33 33 - 36 37 – 41

 zdroj: AR Sport